BEST
PRACTICES

WITH 500 EMPLOYEES AND
MANY GOOD IDEAS,
WE ARE THE LEADING
COMPANY IN THE REGION.


About

 
Kuruluş temelleri 1988’de atılan FDN Grubu, 1990’da açtığı ilk otomobil galerisiyle iş dünyasına adım atmıştır. Türkiye’deki pazar potansiyelinin artışına paralel olarak kısa zamanda otomotiv yatırımlarıyla büyüyen grup, 1997 itibariyle kurumsallaşma çalışmalarına hız vermiştir. Şirket kurucularının otomobillere olan tutkusu grubu otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden biri haline getirmiştir. Bu alandaki öncülük araç kiralama, modifiye, kasko ve sigorta hizmetleri gibi diğer alanlardaki girişim ve başarıları da beraberinde getirmiştir. FDN Grubu bugün artık 29 yıllık deneyimi ve 550 çalışanıyla otomotiv, enerji, turizm ve sigorta alanlarında hizmet veren bir şirketler grubudur.

Otomotiv, sigorta ve enerji olmak üzere 3 temel alanda faaliyet gösteren FDN Grubu’nun bünyesinde 9 şirket yer almaktadır. Grup otomotiv operasyonlarını ASF Otomotiv A.Ş şirketi altında yürütmektedir. Bu gruptaki ASF Otomotiv güçlü, güvenilir kadrosu ve ileri görüşlü dinamik yapısıyla 1990 yılından beri Renault ve Dacia Yetkili satıcısı olarak hizmet vermektedir. Faaliyetleri arasında araç satışı, 2. el faaliyetleri, satış sonrası servis ve destek, kiralama, estetik, aksesuar satışı gibi hizmetler bulunur. ASF Otomotiv 2015 yılında en başarılı 500 Türk şirketinin yer aldığı Fortune 500 ve Capital 500 listelerinde yer almıştır. Otomotivde dünya devlerinden biri olan Fiat markasının yetkili satıcısı olarak hizmet veren Medos Otomotiv 2009’dan beri satış, servis ve yedek parça hizmetleri sunmaktadır. Grubun bir diğer başarılı markası Agras Otomotiv de 2013 yılından beri Ford yetkili satıcısı ve servisi olarak hizmet vermektedir.

Europcar International’ın Türkiye Temsilcisi olarak 2002 yılından beri başarı ile hizmet veren ASF Otomotiv A.Ş, 2014 yılında "Dünyanın yeni, düşük bütçeli araç kiralama şirketi” mottosu ile kiralama yapan marka Interrent’i bünyesine katmıştır.

Türkiye’de modifiye konusundaki ilk profesyonel çalışmaları yapan FT Tuning 2007’de kurulan bir diğer ASF Otomotiv A.Ş markasıdır. Şirket 2013’te kurulan Carros markası ile kurumsal güvence mottosunu ardına alarak ikinci el araç satışı hizmetini sunmaktadır.

Grup sigortacılık sektörüne 1995’te öncelikli olarak grup şirketlerinin müşterilerinin kasko ve trafik sigortası ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Burç Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. ile girmiştir.Kısa sürede büyüyerek sigortanın her branşında hizmet vermeye başlayan şirket bugün çalışmalarını ASF Sigorta adıyla sürdürmektedir.

FDN Grubu, 2000 yılında kojenerasyon alt sektörü ağırlıklı olmak üzere enerji sektöründe danışmanlık ve temsilcilik faaliyetinde bulunmak üzere Optimal Enerji’yi kurmuş, Arıkrom Maden A.Ş. adlı şirketiyle ise yeraltı ve yerüstü maden ve tabii kaynakların mevcut kanunlara uygun olarak çıkartılması, işletilmesi, satın alınması ve kiraya verilmesi faaliyetlerinde bulunmaktadır. Denizli bölgesinde 6 ruhsat sahası olmak üzere aktif olarak 3 maden sahasında krom madenciliği yapan şirket yurtdışında Macaristan ve Çin ağırlıklı ihracat yapmaktadır.
Read More
The Chairman’s Message
Dinamizm, güvenirlik, çağdaşlık, güç ve liderlik… FDN Grubu olarak 1988’de İstanbul’da başlayan yolculuğumuzda, bizi bugünlere bu değerler getirdi. Bir de ‘arabalara’ olan tutkumuz…

İlk galerimizi açtığımız 1990’da otomobil satışı üzerine çalışan küçük bir yetkili satıcıydık. Şimdiyse otomotiv sektörünün farklı alanlarında ve bağlantılı diğer sektörlerde hizmet veren bir şirketler grubuyuz. Otomotiv büyümemizdeki lokomotiflerden biri olurken her zaman sektörde yapılmamış olanı hedefledik ve bu hedefe ulaşmak için çalıştık.

Renault ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan Gebze Birleşik Tesisi, yetkili satıcılık ve servis hizmetleri adına Türkiye’de bir ilkti. Bu alandaki öncülüğümüz araç kiralama, modifiye, kasko ve sigorta hizmetleri gibi diğer alanlardaki girişim ve başarıları da beraberinde getirdi.

FDN Grubu olarak gerçekleştirdiğimiz bu büyümede otomotiv sektörüne olan tutkumuzun etkisini yadsıyamayız. Ancak otomotivin Türkiye’de sürekli gelişen bir sektör olduğunu da unutmamak gerekir. Yıllar içerisinde pazardaki potansiyel nicelik ve nitelik olarak artış gösterirken bizi bulunduğumuz noktaya getiren en önemli etkenlerden biri de verdiğimiz nitelikli hizmet oldu. Kaliteli hizmet sundukça müşterimiz bizi daha çok noktada görmek istedi. Bugün artık otomotiv sektöründeki tecrübe ve gücünü yıllardır dengede tutmayı başarmış bir grubuz. Bu nedenledir ki, sektördeki güvenirliğimizi kusursuz müşteri memnuniyeti hedefimizle bir adım daha ileri götürmek istiyoruz. Otomotiv sektöründeki liderliğimizden aldığımız güçle sektördeki önemli açıklardan biri olduğunu düşündüğümüz müşteri deneyimini ise en üst seviyelere taşımayı amaçlıyoruz. Yatırım planlarımızı bu alandaki çalışmalar doğrultusunda yapıyor, rakiplerimiz arasında fark yaratarak müşterimizin bize her kanaldan ulaşmasını sağlayacak sosyal mecraları aktif olarak kullanıyoruz. Bu mecralarda müşterimizi dinliyor, fikirlerini önemsiyor ve önerilerini hayata geçirmek için çabalıyoruz.

Bununla birlikte teknolojinin hızlı yükselişinin şirketlerin giderek artan rekabet ortamında işbirliği ve verimliliği artırdığı da günümüzün bir diğer yadsınamaz gerçeği. Artık teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı iyi bilen her iş kolaylıkla bir dünya markasına dönüşebiliyor. Bizler de, bunun bilinciyle, çalışmalarımızı dönüşen bu dünyanın dışında kalmamak üzere yürütüyoruz. Grubumuzun hücrelerine kadar işlemiş bir dinamizmle trendleri yakalıyor, bizden beklenenin çok üzerinde işler ortaya koyarak müşterimizin sürekli gelişen taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Tüm bu değerlerimizin yanı sıra verimliliği önemsiyor; çalışmalarımızı yürütürken toplumsal faydayı göz ardı etmiyoruz. En çok önem verdiğimiz konuysa grubumuz bünyesindeki tüm markaların bu değerleri özünde benimsemesi. Çünkü çağdaş iş dünyasında fark yaratmanın çalışanlar başta olmak üzere tüm paydaşların içten katılımıyla mümkün olduğuna inanıyoruz.
Read More
CEO's Message
ASF Otomotiv 1997 yılında kurucumuz Sayın Hüseyin Fidan’ın önderliğinde Renault markası ile otomotiv sektörüne ilk adımını atmıştır.

Bugün Türkiye Pazarının vazgeçilmez dört markasındaki; Renault, Dacia, Ford ve Fiat yetkili satıcılık faaliyetlerimiz ile satış ve satış sonrası olarak müşterilerimize 6 ayrı plazada hizmet verilmektedir. 2001 yılında ASF Dacia, 2009 yılında Medos FIAT, 2013 yılında Agras FORD yatırımlarımız devreye alınmıştır. Faaliyetlerimiz 20.500m2’si kapalı olmak üzere toplam 37.560m2’de devam etmektedir.

2015 yılı itibariyle satılan toplam otomobil adetimiz 12.663 iken aynı yıl itibariyle servislerimizde işlem gören araç sayısı 36.156 adet olmuştur.Yine otomotiv sektörünün can damarı olan İkinci El Oto Ticaretinde de 2013 yılında kendi markamız CARROS yapılandırması ile 2500m2 kapalı olmak üzere toplamda 5500m2 de hizmet sunulmaktadır. Doğru oto, doğru ekspertiz, doğru fiyat ilkesi ile güvenin net sorgulandığı bu ticaret alanında ASF Otomotiv prensipleri ile çalışılmaktadır.Satış performansının her geçen gün daha da arttığı CARROS markamızın satış adetleri 2013 yılında 2.509, 2014 yılında 3.345, 2015’de ise 3.750 adet olarak gerçekleşmiştir.ASF Otomotiv olarak bir başka iştigal konumuz olan kiralama sektöründe varlığımız da 1999 yıllarında başlayan tecrübemiz ile devam etmektedir. 2500 adet uzun süreli kiralama kontratı bulunan filomuz ile 5oo’e yakın müşterimize 12 ayrı markada, Türkiye genelinde hizmet sunulmaktadır.

Ayrıca, 2002 yılından beri bünyemizde bulunan, bugün yaklaşık 6000 adet filo ile hizmet verdiğimiz uluslararası marka olan, Avrupa’nın bir numaralı oto kiralama firması Europcar ve 2014 yılında bünyemize katılan yine uluslararası marka olan Interrent markalarımız ile kısa süreli kiralama Rent a Car sektöründe de ülkemizin ilk akla gelen firmalarındandır. Türkiye genelinde çoğu havalimanlarında olmak üzere 56 ofis ile hizmet verilmektedir. Günlük, aylık, yıllık kiralamalar, transferler, şoförlü kiralamalar, yurt dışı kiralama seçenekleri ile müşterilerimize mobilite imkanı sunulmaktadır.Doğru yatırım, doğru istihdam ve doğru sermaye ilkesi ile yürüttüğümüz çalışmalar 2015 senesinde bize Capital ve Forbes dergilerinin düzenli olarak açıkladıkları Türkiye’nin ilk 500 Firması arasında yer almamızı sağlamıştır.- Profesyonel Marka Yönetimleri- Hizmet Mükemmeliyeti ve Müşteri Memnuniyeti - Doğru ve Hızlı Servis Hizmetleri Sunulması- Gider Yönetiminin Sürekli Takibi- Devamlılık ve doğru Yönetim Stratejileri- Çalışanlarımızın Yüksek MotivasyonuKurum prensiplerimizin başında gelmektedir.

2015 yılsonu itibarıyla elde ettiğimiz başarılı finansal ve operasyonel sonuçlar, ülkemiz ve dünya için çok da kolay geçmeyen 2015 yılına rağmen bizi memnun edici karlılıklara ulaştırmıştır.Ticari olarak 28. yılını dolduran ASF Otomotiv sürdürülebilir gelişim, artan verimlilik, kurumsal yönetim prensipleri ve hedef odaklı büyüme stratejileri ile 2016 yılı ve sonrası için de büyüme hedeflerini şimdiden oluşturmuş ve emin adımlarla yoluna devam etmektedir.Bu yıl içerisinde inşaatı planlanan ve proje çalışmalarının başladığı, Renault, Ford, Europcar, Interrent ve CARROS markalarımızın faaliyetlerini sürdüreceği toplam 32.000m2’lik fiziki yatırım için düğmeye basılmıştır.Ülkemiz, toplamdaki 545 kişilik çalışma kadromuz ve müşterilerimiz için yarattığımız değerler her zaman faaliyetlerimizdeki karlılığımız kadar önemli olmaya devam edecektir.

Tüm müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmet sunarak faaliyetlerimize değer katma ilkesi ile çıktığımız yolda, özverili çalışmaları ile emeği geçen, bugüne gelinen başarımıza ortak olan her bir ASF Otomotiv çalışanı değerli çalışma arkadaşlarıma bu vesile ile teşekkürlerimi sunarım.

Zeynep FİDAN SOYSAL
CEO
Read More

Board of Directors

 
Hüseyin Fidan
Hüseyin Fidan
CHAIRMAN OF THE BOARD OF DIRECTORS OF THE FDN GROUP
Born in 1951, Hüseyin Fidan graduated from the Department of Mining Engineering at the Istanbul Technical University in 1973. He was awarded a scholarship by Shell Co. during his undergrad years, and after graduation, completed his MBA at Bogazici University.

In the first two years of his professional career Fidan worked as Production Engineer at Etibank, and then served as Sales Manager at Çukurova İthalat İhracat A.Ş. The FDN Group, the foundations of which he laid in 1990, and where he continues to serve as Chairman of the Board of Directors, consists of the companies ASF Otomotiv A.Ş., ASF Sigorta Hizmetleri A.Ş., Arıkrom Madencilik and Optimal Enerji.

Membership to TUSIAD (Turkish Industrialists’ and Businessmen’s Association) is among the other current duties of Hüseyin Fidan.
Fırat Fidan
Fırat Fidan
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP
Having graduated from the Industrial and Systems Engineering Department of Virginia Polytechnic Institute and State University in 2002, Fırat Fidan completed his MBA with a focus on International Marketing and Entrepreneurship at the American University in Washington D.C.

Starting his career in an e-commerce enterprise called Vpi Bros, where he was one of the founding partners, Fidan went on to serve in various managerial positions at ASF Automotive, and now pursues his professional life as General Manager of Medos Fiat A.Ş., which he established, Founding Partner of Agras Ford A.Ş. and FT Tuning, as well as Board Member of Europcar and the FDN Group.

Among Fırat Fidan’s other duties are Chairmanship of the Board at ISGID (Association of Young Entrepreneurs Istanbul), membership of OYDER (Authorized Automotive Dealers Association) and Congress Membership of the Besiktas Sports Club. Fidan served as the founding president of Young Reysad (Renault Authorized Dealers Association) from 2007 to 2011.
Zeynep Fidan Soysal
Zeynep Fidan Soysal
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP and CEO of ASF AUTOMOTIVE
Having graduated from the Chemistry Department of Koc University in 2003, Zeynep Fidan completed her graduate studies in Engineering Management at Bogazici University while working as marketing chief at ASF Automotive simultaneously. After serving in various departments at ASF Automotive between 2005 and 2008, in 2008 Fidan took on the position of General Manager at Faz Automotive, where they are involved in 2nd Authorized Dealership activities.
Board Member of the FDN Group and ASF Insurance, Zeynep Fidan is also Board Member of OYDER (Authorized Automotive Dealers Association).
Serdar Fidan
Serdar Fidan
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP
Pursuing his education in the U.S. after graduating from the Private Saint Benoit French Lycée, A. Serdar Fidan received a degree in Industrial and Systems Engineering at the Virginia Polytechnic Institute and State University, and also did a minor in business administration at the same university. Following that, he completed his graduate studies in finance at the George Washington University.
Starting his active career at Europcar in 2004, Fidan first worked in the booking and operations departments, and then became manager for business development, and later on for fleet rental until 2011. He was assistant general manager of ASF Automotive from 2011 to 2013, and general manager of Faz Automotive (Gebze) from 2013 to 2015.
Assuming his role as board member responsible for Used Cars and Renault in 2015, A. Serdar Fidan is still head of Region 1 of Reysad (Renault Authorized Dealers Association). Currently, A. Serdar Fidan is also board member at ASF responsible for aftersales, internal audit and financial affairs.
Ergun Özdinç
Ergun Özdinç
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP
Having worked in public accountant offices for some time after his graduation from the Political Sciences Department of Marmara University, Özdinç started to serve as assistant manager for accounting at Esin Nakliyat in 1986. In 1997, Ersun Özdinç moved to the tourism department of the same group, and in 2002 started working as Accounting Manager at the FDN Group. Özdinç, who currently holds the position of Director of Financial Affairs and Accounting of the FDN Group, is also a Board Member.
Hüseyin Fidan
Hüseyin Fidan
CHAIRMAN OF THE BOARD OF DIRECTORS OF THE FDN GROUP
Fırat Fidan
Fırat Fidan
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP
Zeynep Fidan Soysal
Zeynep Fidan Soysal
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP and CEO of ASF AUTOMOTIVE
Serdar Fidan
Serdar Fidan
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP
Ergun Özdinç
Ergun Özdinç
BOARD MEMBER OF THE FDN GROUP

Our Values

 

Our journey that started with a single brand on the Asian side of Istanbul rapidly gained momentum thanks to accepting righteousness as our compass and our unwavering attitude in business ethics, as well as the faith and meticulous work of our valuable employees.

Today, we create added value for our country through our companies in automotive, energy, insurance, and tourism, and continue to take steps to become a strong group by offering our customers quality and reliability by way of international brands and partnerships. We have always viewed our customers’ trust in all the industries in which we serve as our greatest achievement. The most important asset that has made us one of the top 500 companies in Turkey is the recognition by our customers. We appreciate that.

Our principle is to be responsible, fair and devoted towards our employees who are the real owners of this recognition, and our goal is to unleash our potential together. A huge family of 550 people, we are committed to add value to everything we do, stand behind the services we deliver, and not only be dedicated to, but to protect and glorify the community and environment we live in.

We consider it our duty to carry these values that have been connecting us to one another for 29 years into the future.